Яне Янев - визитка

Яне Янев

Яне Георгиев Янев

Яне Янев е роден на 22 април 1971 г. в Сандански.

Образование:

Завършил е математическа гимназия, а после завършва Аграрния университет в Пловдив със специалност агроинженер. Завършва и второ висше образование с магистърска степен по икономика и мениджмънт. От тази година е доктор хонорис кауза по икономика на Балканската академия за наука и култура.

Езици: английски; френски; хърватски;

Кариера:

Политическата му кариера тръгва от студентските барикади през 1990 г., където става лидер на независимата студентска организация в Пловдив. През 1992 г. е член на УС на БЗНС “Никола Петков”.

През 1994 г. е избран за член на ПП на БЗНС и е председател на Експертния съвет на БЗНС и ПГ на Народен съюз в 37-то Народно събрание.

През 1997 г. се оттегля поради разногласия с Мозер и до 2000 г. е директор на консервен комбинат. Тогава се връща в политиката отново и става основател и председател на НС-БЗНС. Такъв е до 11 декември 2005 г., когато организацията се трансформира в партия “Ред, законност и справедливост”, на която Янев става главен секретар.

На президентски избори през 2006 г. РЗС издига Георги Марков за кандидат-президент, но той получава само 2,716% и подава оставка като председател на РЗС. Лидерският пост заема Яне Янев.

На 10 април 2009 г. става председател на ПГ на “Ред, законност и справедливост” и е такъв до края на мандата на 40-то НС.

Участва в:

Парламентарна група на ОДС - СДС, ДП, Движение Гергьовден, БЗНС, НС-БЗНС

зам.-председател на ПГ 11/07/2005 - 26/06/2008

Независими

член 26/06/2008 - 10/04/2009

Парламентарна група Ред, законност и справедливост

председател на ПГ 10/04/2009 - 25/06/2009

Комисия по земеделието и горите

член 24/08/2005 - 25/06/2009

Комисия по околната среда и водите

член 24/08/2005 - 25/06/2009

Временна анкетна комисия, която да проучи дейността на правителството във връзка с обгазяването на Стара Загора през 2004 и 2005 г.

член 15/07/2005 - 25/08/2005

Временна комисия по околната среда и водите

член 04/08/2005 - 24/08/2005

Временна комисия по земеделието и горите

член 04/08/2005 - 24/08/2005

Временна комисия за установяване на отнетото и възстановено имущество на семействата на бившите царе Фердинанд I и Борис III и техните наследници

Яне Янев е мажоритарен кандидат и водач на листа на РЗС в 1 МИР- Благоевград за парламентарните избори през 2009 година.

Става депутат от РЗС и оглавява Парламентарната група на РЗС в 41-вото НС.

След напускането на Марио Тагарински през декември 2009 година ПГ на РЗС се разпада.

Димо Гяуров става председател на Парламентарната комисия за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика, на мястото на народния представител от РЗС Яне Янев, който бе отстранен от поста, тъй като вече няма право на такава позиция поради разпада на парламентарната му група.

На 4 февруари Яне Янев и заместникът му Атанас Семов подават оставки от ръководните постове в РЗС.

Внесени законопроекти:

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2007 г.

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за виното и спиртните напитки

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за възстановяване собствеността

върху одържавени недвижими имоти

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Държавна агенция "Национална сигурност"

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за избиране на Велико народно събрание

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за избиране на президент и вицепрезидент на републиката

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за избиране на членове на Европейския парламент от Република България

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за местното самоуправление и местната администрация

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за политическите партии

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за събранията, митингите и манифестациите

Законопроект за обезщетяване и пенсиониране на помилвани български граждани, осъдени на най-тежко наказание извън пределите на Република България

Семейно положение: неженен


Коментари



Избрани сайтове Законопроект